Elektromagnesy - czy przyciagają Twoją uwagę?
Cz. III. Zastosowanie elektromagnesów w przemyśle - wprowadzeniePoprzednia część
w cyklu publikacji na temat elektromagnesów zaprezentowano najnowoczesniejsze technologie, które zostały oprate na działaniu różnego typu elektromagnesów. Część III rozpoczyna temat wykorzystania elektromagnesów w przemyśle, ze szczególnym uwzględnieniem transportu bliskiego. 

W przemyśle elektromagnesy znalazły niezwykle szerokie zastosowanie, otwierając tym samym nowe możliwości bezpiecznego, szybkiego i prostego sposobu transportu elementów o różnym kształcie i wymiarach. Zazwyczaj zamocowane do trawersy lub zawiesi elektromagnesy w prosty sposób stają się elektromagnetycznym chwytakiem zdolnym transportować wszelkie ferromagnetyczne przedmioty. 

Systemy transportu z zastosowaniem elektromagnesów zapewniają łatwe i precyzyjne pozycjonowanie elementów, oszczędzając jednocześnie miejsce i konieczność stosowania dodatkowych operacji, w tym zabezpieczania ładunku podczas przenoszenia. Aplikacje z ich udziałem coraz częściej opierają się na wykorzystaniu elektromagnesów permanentnych, choć nie brakuje również zastosowań dla standardowych elektromagnesów.

Zastosowanie magnesów elektro-permanentnych 

Przyczepność elektro-permanentnego magnesu, czyli jego zdolność do przenoszenia określonych obciążeń ferromagnetycznych, jest całkowicie niezależna od doprowadzonej energii, także elektrycznej. Urządzenie zawsze dysponuje określoną przez producenta siłą przyciągania (w określonych warunkach eksploatacyjnych). Dopiero po przyłożeniu napięcia do zabudowanego w nim układu elektrycznego następuje wygenerowanie przez uzwojenie elektryczne przeciwpola magnetycznego, które powoduje utratę przyczepności, a tym samym umożliwia uwolnienie przenoszonego ładunku. 

Właściwości: 

  • system nie wymaga dodatkowych urządzeń zabezpieczających przed zanikiem napięcia gdyż podczas przerwy w zasilaniu nie dochodzi do odpadnięcia ładunku,
  • technologia ta oszczędza 95% energii elektrycznej w porównaniu z urządzeniem elektromagnetycznym,
  • zasilanie prądem trwa tylko kilka sekund w cyklach aktywacji i dezaktywacji pola magnetycznego,
  • nie ma zagrożenia zwarcia elektrycznego,
  • nie ma zagrożenia uszkodzenia kabla,
  • brak zjawiska nagrzewania się magnesu,
  • rozwiązanie gwarantuje stałą wydajność.

Rys. 1. Chwytak elektromagnetyczny do podłużnych elementów [1]

Zastosowanie elektromagnesów standardowych

W zależności od konkretnego zastosowania elektromagnes może mieć różną budowę, a tym samym wielkość, ilość zwojów, kształt i ilość biegunów.

Chwytaki elektromagnetyczne do cienkich arkuszy blachy mają zwykle okrągły kształt, dzięki czemu posiadają płytsze pole magnetyczne, co zapewnia doskonałe trzymanie blach.

Prostokątne chwytaki elektromagnetyczne są stosowane do podnoszenia ciężkich elementów o grubości 10mm i większej. Dzięki dużej głębokości pola magnetycznego siła przyciągania jest skuteczna nawet w przypadku niewielkiej przerwy między chwytakiem a podnoszonym obiektem. Należy wziąć pod uwagę, że 1mm przerwy może zmniejszyć siłę przyciągania nawet o połowę. Dobór magnesów jest uzależniony od rodzaju i konstrukcji żurawia lub suwnicy, a także kształtu i wielkości podnoszonych elementów.

Powszechnym rozwiązaniem jest zastosowanie prostokątnych elektromagnesów do przemieszczania blach i paczek wewnątrz hal produkcyjnych i magazynowych. Żurawie i suwnice wyposażone w elektromagnesy są tak projektowane, aby ułatwić gospodarkę magazynową, optymalnie wykorzystując dostępną powierzchnię, a przy tym zagwarantować odpowiednią szybkość transportu jednej lub kilku paczek równocześnie.

W kolejnej części publikacji z cyklu o elektromagnesach w przemyśle zaprezentowane zostaną już konkretne użycia tego rodzaju urządzeń. Zapraszamy do lektury!

Lieratura:

[1] http://www.magnesy.net/systemy-magnetyczne-dla-branzy-obrobki-metali.html