Hak

Osprzęt Dźwignicowy

Zdejmowalne urządzenia chwytające
Zdecydowana większość będących w użyciu dźwignic to urządzenia ogólnego stosowania, wyposażone w hak nośny jedno- lub dwurożny, służący do podwieszania podnoszonego bądź przenoszonego ładunku. Jeśli jednak ładunek nie jest wyposażony w odpowiedni zaczep transportowy, za który można go podczepić bezpośrednio do haka dźwignicy, wówczas wymagane jest zastosowanie elementu pośredniczącego, który pozwoli na bezpieczne wykonanie tej operacji.


Zawiesia transportowe Cz. I
W każdym zakresie działalności człowieka spotykamy się z koniecznością przesunięcia, transportu, zmiany położenia różnych, użytkowanych przez niego przedmiotów. Od początku dziejów człowiek starał się ułatwić sobie pracę za pomocą różnych narzędzi. Do prac przeładunkowych wykorzystywał systemy dźwigni i wszelkiego rodzaju zespołów przeładunkowych, jednak w każdym przypadku spotykał się z problemem pewnego i bezpiecznego zamocowania ładunku.


Zawiesia transportowe Cz. II
Poprzednia część publikacji dotyczącej zawiesi transportowych traktowała o zawiesiach ogólnego przeznaczenia, stosowanych w szeroko pojętym przemyśle transportowym. Niniejsza część publikacji, będąca kontynuacją tematu zawiesi, traktować będzie o zawiesiach cięgnowych specjalnego przeznaczenia.


Elektromagnesy – czy przyciągają Twoją uwagę? Cz. I
Należy przyjąć, że elektromagnes to urządzenie wytwarzające zjawiska magnetyczne pod wpływem przepływu prądu elektrycznego. Ma zwykle postać cewki osadzonej (nawiniętej) na rdzeniu z materiału silnie magnetycznie czynnego. Przepływ prądu elektrycznego przez cewkę wytwarza pole magnetyczne, które magnesuje rdzeń, ulegając tym samym znacznemu wzmocnieniu; gdy prąd przestaje płynąć, pole cewki znika, rdzeń rozmagnesowuje się i elektromagnes przestaje być źródłem pola magnetycznego.


Elektromagnesy – czy przyciągają Twoją uwagę? Cz.II
Obecnie najsilniejsze elektromagnesy buduje się przy użyciu cewek nadprzewodzących. Są one wykonane z materiałów zwanych nadprzewodnikami, nie wykazujących żadnego oporu elektrycznego w bardzo niskich temperaturach (bliskich zera bezwzględnego).Magnesy nadprzewodzące są istotną częścią tomografów komputerowych, które dzięki wykorzystaniu magnetycznego rezonansu jądrowego pozwalają uzyskać bezdotykowo obrazy wnętrza ludzkiego ciała. Pacjent umieszczony w nadprzewodzącej cewce jest poddawany działaniu silnego pola magnetycznego.


Elektromagnesy - czy przyciągają Twoją uwagę? Cz. III
W przemyśle elektromagnesy znalazły niezwykle szerokie zastosowanie, otwierając tym samym nowe możliwości bezpiecznego, szybkiego i prostego sposobu transportu elementów o różnym kształcie i wymiarach. Zazwyczaj zamocowane do trawersy lub zawiesi elektromagnesy w prosty sposób stają się elektromagnetycznym chwytakiem zdolnym transportować wszelkie ferromagnetyczne przedmioty.


Elektromagnesy - czy przyciągają Twoją uwagę? Cz. IV
Konstrukcja elektromagnesów pozwala na przemieszczanie pojedynczych arkuszy lub kilku blach równocześnie, przy zagwarantowaniu najwyższej wydajności i bezpieczeństwa pracy. W zależności od warunków pracy, dobiera się standardowe lub specjalne wykonanie pudła elektromagnesu. Zastosowań w nietypowych warunkach jest wiele, elektromagnesy sprawdzają się zarówno pod wodą, jak i przy pracy z gorącym materiałem w temp. do 600°C.


Elektromagnesy - czy przyciągają Twoją uwagę? Cz. V
Elementy takie jak stal profilowa czy rury mają bardzo ograniczoną powierzchnię, z którą może stykać się elektromagnes, przez co często wymagają elektromagnesów o specjalnej konstrukcji. W zależności od potrzeb można zastosować w takich warunkach magnesy bipolarne lub trójpolowe, zapewniając tym samym połączenie niewielkich wymiarów z maksymalną siłą pola magnetycznego.


Elektromagnesy - czy przyciągają Twoją uwagę? Cz. VI
Elektromagnesy do transportu złomu żelaznego mają zwykle okrągły kształt, zapewniający głębokie przenikanie pola magnetycznego w głąb materiału. Znacząco usprawniają prace związane z przeładunkiem stali w hutach, portach, bocznicach kolejowych, odlewniach i złomowiskach, umożliwiając również skutecznie transportowanie m.in. slabów, odlewów, kręgów drutu w osi pionowej.


Elektromagnesy - czy przyciągają Twoją uwagę? Cz. VII
Właściwości elektromagnesów permanentnych stały się podstawą tworzenia nowych zastosowań technicznych, usprawniających transport różnego rodzaju ładunków. Odpowiedzią na potrzeby rynku są m.in. magnesy przeznaczone do transportu szyn kolejowych.


Kosze na haku dźwignicy – do pracy i rozrywki! Cz. I
Zapewnienie pracownikom dostępu do miejsca wykonywania pracy umiejscowionego na znacznej wysokości (powyżej 3 metrów), z jednoczesnym zagwarantowaniem bezpiecznych warunków pracy, wymaga z reguły określonych przedsięwzięć i niemałych nakładów. Wysokość nakładów wzrasta, gdy lokalizacja miejsca pracy często się zmienia.


Kosze na haku dźwignicy – do pracy i rozrywki! Cz. II
Możliwość wykorzystania przeznaczonych głównie do transportu ładunków środków transportu bliskiego również do transportu ludzi w koszu zamontowanym na haku dźwignicy, znakomicie rozszerza obszar ułatwionego dostępu do miejsc ewentualnych sporadycznych prac wykonywanych przez ludzi.


Kosze na haku dźwignicy – do pracy i rozrywki! Cz. III
Prawidłowo wykonany i wyposażony kosz winien posiadać tabliczkę znamionową z oznaczeniem CE oraz wystawioną przez jego producenta deklarację zgodności WE. Kosz zapewnia konstrukcyjnie bezpieczeństwo jego użytkownikowi, gdyż wszystkie wymogi są rezultatem analizy zagrożeń, występujących podczas jego użytkowania i ich eliminacji bądź minimalizacji.


Kosze na haku dźwignicy – do pracy i rozrywki! Cz. IV
Najważniejsze wymagania grupy drugiej, dotyczące własności dźwignic, które mogą być użyte do pracy z koszem: minimalny udźwig dźwignicy powinien być co najmniej dwa razy większy od sumy masy kosza i jego dopuszczalnego obciążenia roboczego, maksymalna prędkość podnoszenia dźwignicy podczas pracy z koszem nie powinna przekraczać 0,5 m/sek. [...]


Kosze na haku dźwignicy – do pracy i rozrywki! Cz. V
Dysponując certyfikowanym koszem i właściwą dźwignicą, zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego (Dz. U. nr193 poz. 1890 - § 17 ust. 1 i 2), przyszły użytkownik zestawu kosz – dźwignica winien uzyskać zgodę UDT na jego eksploatację.


Wciągnik a wciągarka UDT – czym się różnią?
Dysponując certyfikowanym koszem i właściwą dźwignicą, zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego (Dz. U. nr193 poz. 1890 - § 17 ust. 1 i 2), przyszły użytkownik zestawu kosz – dźwignica winien uzyskać zgodę UDT na jego eksploatację.


Zapisz się do newslettera