Suwnice
Cz. V. Suwnica kolumnowa z zacieraczką do masy betonowej

W ramach działalności Centrum Badawczo-Rozwojowego w pierwszym kwartale 2021 roku Przedsiębiorstwo HAK Sp. z o.o. wprowadziło do swojej oferty innowacyjny system automatycznego zacierania masy betonowej. Rozwiązanie przeznaczone jest dla zakładów z branży produkcji prefabrykatów betonowych.

Suwnica - zacieraczka do betonu

Proces zacierania masy betonowej jest przeprowadzany zarówno na budowach, jak i w masowej, przemysłowej produkcji prefabrykatów. jest istotną częścią procesu utrwalania masy betonowej, ukierunkowana na zwiększenie wytrzymałości produktów oraz ich odporności na ścieranie. Jest również niezbędny dla minimalizacji późniejszego pylenia powierzchni wyrobów betonowych. Proces zacierania pozwala również uzyskać równomiernie gładką powierzchnię betonu, przygotowaną do malowania bez konieczności dodatkowej obróbki.

Podstawą do opracowania urządzenia stała się potrzeba rynkowa stworzenia systemu technologicznego, który gwarantowałby szybkie i bezpieczne prowadzenie procesu zacierania na dużych powierzchniach. Proces projektowania poprzedziła obserwacja całego procesu oraz przegląd rozwiązań, które pozwoliły uzyskać system o jak najwyższej funkcjonalności i bezpieczeństwie użytkowania.


Zdj. 1. Wizualizacja systemu

Zdj. 2. Wizualizacja systemu

Cechy systemu automatycznego zacierania betonu

Rozwiązanie techniczne, służące do wilekoformatowego zacierania masy betonowej w produkcji prefabrykatów zaprojektowano jako jezdną kolumnę teleskopową wyposażoną w zacieraczkę maszynową o konstrukcji łopatkowej. Kolumnę zacierającą została zamontowano na belce jezdnej, która przemieszcza się po torowisku zamocowanym na specjalnej konstrukcji wsporczej, umożliwiając zacieranie betonu na powierzchni umieszczonego poniżej stołu obsługowego. Kolumna zakończona głowicą obrotową może być opuszczana i podnoszona w dowolnym miejscu. Kompaktowa budowa systemu umożliwia zaadaptowanie rozwiązania do posiadanej przestrzeni oraz wymagań i oczekiwań producenta prefabrykatów.

System pozwala na swobodną obsługę poprzez zadanie cyklu czynności w trybie automatycznym lub sterowanie z zastosowaniem pilota z joystickami. Precyzję pracy zapewnia system wymiany danych, oparty na nadajnikach i czujnikach. W układzie zastosowano zabezpieczenia przed kolizją w postaci  sygnalizacji osiągnięcia pozycji parkingowej w każdym miejscu torowiska.


Zdj. 3. Przykładowe wykonanie urządzenia

Zdj. 4. Przykładowe wykonanie urządzenia


Zalety systemu automatycznego zacierania betonu

Układ kolumnowy z zacieraczką do betonu stanowi istotny wkład w poprawę różnych aspektów procesów technologicznych związanych z produkcją prefabrykatów betonowych:

  • zwiększenie wydajności poprzez zautomatyzowanie czynności zacierania betonu na dużych powierzchniach,
  • zwiększenie dokładności wykonania,
  • automatyzacja czynności dla pojedynczego produktu bez konieczności ciągłej uwagi operatora,
  • kompaktowa budowa, pozwalająca na zabudowę w dowolnej przestrzeni,
  • zwiększenie bezpieczeństwa pracy.

Żródło ilustracji: Zdj. 1 -4 - dokumentacja wewnętrzna Przedsiębiorstwa HAK Sp. z o.o.