Hak

Trawersy - publikacje branżowe

Transport - każdemu bliski Cz. I
W wielu procesach produkcyjnych przedmiot przerobu jest stale przemieszczany w różnych kierunkach. Transport – to zespół czynności, które są związane z przemieszczaniem osób, przedmiotów czy urobku przy użyciu odpowiednich środków. Przed przemieszczeniem wyrobu z jednego miejsca na drugie muszą być wykonane czynności, które umożliwiają przenoszenie, czyli tzw. czynności przeładunkowo – manipulacyjne.


Transport - każdemu bliski Cz. II
Prace związane z podnoszeniem oraz transportem wymagają precyzji i odpowiedzialności. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów w tym zakresie nie tylko powoduje zagrożenie bezpieczeństwa obsługujących, lecz również przyczynia się do uszkodzeń często drogich elementów i ponoszenia znacznych, niepotrzebnych kosztów.


Transport - każdemu bliski Cz. III
Trawersy, czyli urządzenia chwytne używane w transporcie bliskim jako osprzęt innych urządzeń dźwignicowych, takich jak suwnice czy żurawie, muszą sprostać różnym zadaniom związanym z podnoszeniem i przenoszeniem ładunków. Stanowią tym samym sprzęt dedykowany, przygotowywany z uwzględnieniem warunków ich docelowej pracy.


Transport - każdemu bliski Cz. IV
Trawersy są osprzętem który bardzo często używany jest w takich miejscach, w których występują czynniki mogące powodować niszczenie metalu, najczęściej przez jego korodowanie. Korozja jest jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk prowadzących do niszczenia metali oraz trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia urządzeń.


Transport - każdemu bliski Cz. V
Trawersa jest urządzeniem z zakresu transportu bliskiego używanym jako element pośredniczący pomiędzy hakiem dźwignicy a podnoszonym i przenoszonym ładunkiem. Rozwiązanie to stosowane jest powszechnie w przypadkach, kiedy podnoszony element wymaga zastosowania przynajmniej dwóch punktów zaczepienia, a ich rozstaw uniemożliwia zastosowanie zawiesi wielocięgnowych.


Transport - każdemu bliski Cz. VI
Kształt przenoszonych ładunków bądź podwieszanych na trawersie urządzeń jest czynnikiem wpływającym również na kształt cięgna, dostosowywanego często do przenoszenia ładunków o specyficznej formie. W artykule zaprezentowano przykłady tak przemyślanej konstrukcji wraz z opisem jej uwarunkowań.


Transport - każdemu bliski Cz. VII
Poprzednia część publikacji na temat trawers dotyczyła kształtów cięgien oraz ich uzależnienia od parametrów przenoszonego ładunku. Kolejna poświęcona została prezentacji tych aspektów konstrukcji trawers, które powiązane są ze sposobem, w jaki będzie mocowana na dźwignicy.


Transport - każdemu bliski Cz. VIII
Elementem, który musi być brany pod uwagę podczas wyboru typu oraz przygotowania projektu konstrukcji trawersy, jest jej DOR, czyli dopuszczalne obciążenie robocze. Ciężar ładunku jest jednym z głównych czynników decydujących o wielkości sił fizycznych, które oddziałują na urządzenie podczas jego obciążenia.


Transport - każdemu bliski Cz. IX
Projekt trawersy często obejmuje również stojak przeznaczony do jej składowania oraz transportu. Ma konstrukcję przystosowaną do konkretnej trawersy oraz elementy pozwalające na jej składowanie oraz czasem bezpieczne przemieszczanie. Stojaki do trawers są często konstrukcjami mobilnymi, co umożliwia ich przemieszczanie na terenie hali produkcyjnej zależnie od istniejących potrzeb.


Zapisz się do newslettera