Hak

Specjalistyczne rozwiązania dźwignicowe
Cz. II. Automatyzacja procesów technologicznych - rozwiązania specjalne

Automatyzacja technologiczna to pojęcie szeroko rozumiane. Samo zjawisko ma wiele poziomów (Wikipedia), jednakże wszystkie bazują na jednym głównym aspekcie – jak najlepszym wykorzystaniu możliwości maszyn w procesach produkcyjnych i magazynowych oraz wprowadzaniu odpowiednio opracowanych rozwiązań w linie produkcyjne.

Automatyzacja w każdym swoim wydaniu ukierunkowana jest na zwiększenie wydajności, dokładności oraz bezpieczeństwa wykonywanych prac, wyręczając człowieka w czynnościach powtarzalnych, wymagających dużej precyzji oraz stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Niosąc ze sobą te korzyści staje się trendem dominującym w modernizacji czynności technologicznych we wszystkich niemal branżach przemysłu – od automotive i produkcji maszyn, poprzez metalurgię czy rolnictwo, aż po przemysł odzieżowy oraz spożywczy.

Procesy transportowe i ich automatyzacja

Choć potrzeba automatyzacji najczęściej kojarzy się z wykonywaniem wymagających precyzji i powtarzalności czynności wytwórczych lub montażowych, w rzeczywistości dotyczy prawie wszystkich etapów produkcji. Staje się coraz popularniejszym trendem również w dziedzinie transportu bliskiego, kierunkując działania modernizacyjne na osiągnięcia sprawnego i bezpiecznego przemieszczania ładunków na liniach produkcyjnych i montażowych bądź pomiędzy pojedynczymi stanowiskami pracy. Jest również wykorzystywana  coraz częściej w pracach związanych z magazynowaniem, rozładunkiem i załadunkiem, a nawet pakowaniem powstających produktów.

Zastosowanie rozwiązań automatyzujących w każdym z tych obszarów przekłada się na wymierne korzyści – zwiększenie wydajności, precyzji i stabilności działań.  Wpływają również na maksymalizację bezpieczeństwa tam, gdzie wykonywane są prace w środowisku niebezpiecznym bądź prace wymagające wytężonego wysiłku fizycznego. Właściwy wybór urządzeń dźwignicowych lub zaprojektowanie specjalistycznych rozwiązań z tego obszaru oznacza nie tylko przyspieszenie prac, lecz także – zminimalizowanie zagrożenia związanego z podnoszeniem i transportem ciężkich czy wielkogabarytowych ładunków. Praktykuje się nawet tworzenie całych aplikacji obsługujących przemieszczanie materiałów pomiędzy linią produkcyjną i magazynem, a także manipulowanie nimi w procesach obróbczych czy montażowych zgodnie z ich wymaganiami. Szczególnie sprawdzają się tam, gdzie rozwiązania standardowe nie spełniają oczekiwań w zakresie wydajności i bezpieczeństwa. 


Podajnik automatyczny 
do sztalpowania skrzyń


System manipulatorów 
z obrotnikiem detali

System obsługi produkcji 
z przenośnikiem rolkowym


Specjalizacja szyta na miarę

Wdrażanie automatyzacji w produkcję czy magazynowanie oznacza z jednej strony sięganie do ofert urządzeń dostępnych na rynku, z drugiej - wypracowywanie jednostkowych, specjalistycznych rozwiązań dla konkretnych przypadków produkcyjnych. W każdej z tych sytuacji wymaga jednak dokładnego rozpoznania potrzeb klienta, charakterystyki wykonywanych prac oraz stosowanych w nich materiałów. Ważna jest również istniejąca infrastruktura zakładowa, ilość pracowników oraz aspekty ekonomiczne związane z wdrożeniem projektu.

Przedsiębiorstwo HAK Sp. z o.o. proponuje kompleksową usługę opracowania, wykonania oraz montażu i wprowadzenia do użytkowania specjalistycznych, zautomatyzowanych rozwiązań transportowych dla różnych branż. Powstające koncepcje oraz urządzenia umożliwiają usprawnienie działań w zakresie pojedynczych etapów bądź stanowisk pracy oraz całych linii produkcyjnych, montażowych czy magazynowych. Każdorazowo poprzedzone są dokładną analizą składowych procesu, z uwzględnieniem aspektów opłacalności inwestycji i planów rozwojowych. Powstają w drodze ścisłej współpracy z klientami, stanowiąc efekt połączenia ich potrzeb z najnowszą wiedzą techniczną oraz doświadczeniem.

Przykłady rozwiązań automatyzacji produkcji

Obszar rozwiązań proponowanych w obszarze automatyzacji procesów jest dziś bardzo rozległy – obejmuje zarówno pojedyncze urządzenia do obsługi jednej czynności, jak i kompleksowe aplikacje obejmujące całe linie produkcyjne. Wiele z nich to projekty prototypowe, projektowane i wdrażane z myślą o konkretnych, jednostkowych czynnościach i procesach produkcyjnych, montażowych bądź magazynowych. Tego typu rozwiązania tworzone są zazwyczaj jako pojedyncze egzemplarze, stanowiąc dedykowaną, specjalistyczną odpowiedź na zagadnienia technologiczne różnych branż.

W obszarze automatyzacji stanowiskowej produkcji Przedsiębiorstwa HAK Sp. z o.o. warto wymienić rozwiązania dla branż takich jak produkcja elementów betonowych (system automatycznego zacierania masy betonowej), remonty elementów taboru kolejowego (system hydraulicznego prostowania wagonów - węglarek), przemysł metalurgiczny (manipulatory do obsługi badań RTG stali oraz transportu elementów stalowych) czy montowanie pojazdów (omnikierunkowy system transportowy z podnośnikiem). Dają możliwość wykonywania pojedynczych czynności produkcyjnych tam, gdzie nie sprawdzają się standardowe rozwiązania, a także w miejscach trudno dostępnych dla człowieka.

Automatyzacja procesowa to obszar obejmujący rozwiązania projektowane z myślą o obsłudze całych linii – produkcyjnych, montażowych bądź magazynowych. Przedsiębiorstwo HAK Sp. z o.o. ma w swojej historii różne projekty, jednak produktem flagowym firmy są  w tym zakresie zaawansowane technologicznie, spersonalizowane aplikacje transportowe. Umożliwiają podnoszenie i przemieszczanie ładunków – przede wszystkim tam, gdzie obsługiwane są ładunki o nietypowej formie, dużej masie lub – są niebezpieczne dla człowieka. Rozwiązania specjalistyczne sprawdzą się również tam, gdzie sposób magazynowania uniemożliwia obsługę przy użyciu standardowych rozwiązań. Wśród wykonanych realizacji warto wymienić kompleksowe systemy obsługi magazynówsystemy transportu ładunków w różnej formiesystemy przemieszczania form i matryc w procesach produkcji, a także systemy umożliwiające manipulowanie komponentami oraz pozycjonowanie komponentów na czas montażu czy spawania.


Omnikierunkowy
system transportowy
 

System automatycznego
zacierania masy betonowej

System hydraulicznego prostowania
ścian wagonów węglarek

Automatyzacja stanowiskowa - przykłady rozwiązań


System mobilny z suwnicą
do transportu komponentów

System automatycznego
transportu pudeł wagonów

System automatycznej obsługi
transportu tamborów z folią

 Automatyzacja procesowa - przykłady rozwiązań


Funkcjonalność i wydajność

Rozwiązania automatyzacji procesów produkcyjnych to idealny sposób na radykalną modernizację stosowanych technologii. Specjalizowane aplikacje oznaczają zwrot w kierunku istotnych korzyści na wielu obszarach działalności:

  • maksymalizacja wydajności procesów produkcji, montażu i magazynowania,
  • poprawa precyzji wykonywanych działań oraz powtarzalności wymiarowej produktów,
  • sprawniejsze manipulowanie ładunkami o nietypowych kształtach,
  • zwiększony dostęp do miejsc montażu i magazynowania,
  • podniesienie bezpieczeństwa pracy poprzez zastąpienie urządzeń standardowych rozwiązaniami specjalizowanymi,
  • wykorzystanie nowoczesnych technologii produkcji, spawania oraz montażu,
  • możliwość wykonywania prac w zadanych trybach, bez ciągłego udziału operatora.


Źródło ilustracji: 
Zdjęcia i rysunki - dokumentacja wewnętrzna Przedsiębiorstwa HAK Sp. z o.o.

 

Podobne publikacje

System transportu szyn
Konserwacja urządzeń transportu bliskiego
Projektowanie dźwignic
Specjalistyczne rozwiązania dźwignicowe cz.I
Specjalistyczne rozwiązania dźwignicowe cz.II
Specjalistyczne rozwiązania dźwignicowe cz.III
Specjalistyczne rozwiązania dźwignicowe cz.IV
Organizacja transportu wewnątrzzakładowego
Zabezpieczenie strefy pracy - lampy ostrzegawcze do urządzeń dźwignicowych

Zapisz się do newslettera