Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
+48 538 629 233 zapytania@hak.com.plMasz pytania?
Skontaktuj się z nami
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Praca na stanowisku spawalniczym związana jest z koniecznością zapewnienia odpowiedniej ochrony dla pracownika. Wiąże się to z zagrożeniami, jakie są wynikiem stosowanych technologii i narzędzi, do których należy:
Są to podstawowe czynniki, które warunkują konieczność doboru odpowiedniej odzieży chroniącej i minimalizującej skutki nieprzewidzianych wydarzeń. Cechy, jakie mają posiadać jej części, określone są normą PN-EN 470-1 „Ochrona dla spawaczy i osób wykonujących zawody pokrewne”, którą zastąpiono w 2007 roku normą PN EN ISO 11611. W przypadku spawaczy określa ona wymagania dla odzieży chroniącej przede wszystkim przed małymi kroplami stopionego metalu, krótkotrwałym kontaktem z płomieniem oraz promieniowaniem nadfioletowym i zalecanej do stosowania przez cały czas pracy.
Rys. 2. Spawacz w odzieży ochronnej podczas pracy [2] |
Cechy odzieży ochronnej dla spawaczy
Normy wymieniają m.in. następujące wymagania dla odzieży ochronnej dla spawaczy:
Właściwe stosowanie odzieży ochronnej
Podczas użytkowania odzieży ochronnej należy pamiętać o niebezpieczeństwach, które mogą pojawiać się w pewnych sytuacjach, wynikających często z niewłaściwego jej stosowania. Jeśli np. odzież zostanie zanieczyszczona substancją palną, wówczas jej ognioodporność będzie mocno obniżona, poziom jej spadnie także wówczas, gdy będzie używana w bardzo małych przestrzeniach gdzie doprowadzane jest powietrze bogate w tlen. Należy również pamiętać o tym, że odzież ta nie chroni całkowicie przed porażeniem prądem elektrycznym, a jej właściwości izolacyjne maleją, gdy ulega zmoczeniu bądź zawilgoceniu.
Znakowanie odzieży ochronnej dla spawaczy
Odzież ochronna dla spawaczy wykonana w zgodzie z obowiązującymi wymaganiami normy powinna być odpowiednio oznakowana.
Rys. 2. Oznakowanie odzieży odpornej na wysoką temperaturę i płomień [2] |
Znakowanie obejmuje symboliczne wskazanie takich elementów jak: zapewnienie ochrony przed gorącem i płomieniem wraz z numerem normy, której wymagania dana odzież spełnia, wielkość, jak również konieczność zapoznania się z informacją dostarczoną przez producenta, a także symbole informujące o sposobie konserwacji.
Literatura:
[1] Dokumentacja wewnętrzna Przedsiębiorstwa HAK
[2] http://www.robod.pl/index.php?mod=content&path=782
Podobne publikacje
Siedziba firmy
Sklep firmowy
ul. Jerzmanowska 8F, 54-519 Wrocław
Godziny otwarcia w dni robocze:
07:00 - 16:00
Siedziba firmy
Sklep firmowy
ul. Jerzmanowska 8F,
54-519 Wrocław
Godziny otwarcia w dni robocze:
07:00 - 16:00