Zawiesia cięgnowe specjalnego przeznaczenia

   

 

Poprzednia część publikacji dotyczącej zawiesi transportowych traktowała o zawiesiach ogólnego przeznaczenia, stosowanych w szeroko pojętym przemyśle transportowym. Niniejsza część publikacji, będąca kontynuacją tematu zawiesi, traktować będzie o zawiesiach cięgnowych specjalnego przeznaczenia.

Zaprezentowane w poprzednim artykule zawiesia ogólnego przeznaczenia to osprzęt uniwersalny, wykonany z materiałów takich jak liny, łańcuchy, włókna naturalne i sztuczne, głównie poliester i polipropyl czy też nowszy materiał, jakim jest aramid. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których zastosowanie zawiesi tradycyjnych jest niemożliwe – z myślą o nich powstają zawiesia specjalnego przeznaczenia, które wykonuje się w innej technologii, uwzględniającej nawet jednostkowe wymagania środowiska pracy. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy podnoszone ładunki nie posiadają standardowych zaczepów służących do zamocowania zawiesia, gdy tradycyjne rozwiązania nie mogą być stosowane ze względu na niesprzyjające środowisko pracy, a także wówczas, gdy użycie zawiesi ogólnego przeznaczenia może stanowić utrudnienie lub zagrożenie bezpieczeństwa w czasie transportu.

Zawiesia prętowe sztywne

Jednym z przykładowych rozwiązań zawiesi cięgnowych specjalnego przeznaczenia są zawiesia o sztywnych cięgnach prętowych, np. zaprojektowane i wyprodukowane w celu podnoszenia i transportu butli do przechowywania gazów technicznych. Ze względu na brak stałych elementów zaczepowych na butlach, wykorzystano w tej roli ich gwintowane gniazdo przeznaczone standardowo do mocowania reduktora. Aby przystosować do nich cięgna zawiesi, zakończono je gwintem metrycznym, który na okoliczność transportu wkręcany jest w miejsce montażu reduktora.

Rozwiązanie zostało zastosowane w przedsiębiorstwie zajmującym się wytwarzaniem butli do gazów technicznych jako wyposażenie linii produkcyjnej na etapie wykonywania ich zewnętrznej powłoki ochronnej.


Zdj. 1. Zawiesie prętowe sztywne [1]


Zdj. 2. Zawiesie prętowe sztywne [1]

Wspomnianą linię obsługuje docelowo ok. 100 sztuk zawiesi cięgnowych o cięgnach sztywnych. Sposób ich zastosowania zaprezentowano na zdjęciach 1 i 2.     

Zawiesia pasowe stalowe

Kolejnym przykładem zawiesi cięgnowych specjalnego przeznaczenia są stalowe zawiesia pasowe. W standardowej wersji zawiesie pasowe wykonuje się z poliestru bądź polipropylenu, jednakże bywają takie środowiska pracy, w których ich użycie równoznaczne byłoby z uszkodzeniem samych zawiesi bądź przenoszonego ładunku. W takich sytuacjach idealne zastosowanie znajdują zawiesia pasowe stalowe.

Zawiesia tego typu wykonywane są w formie szerokiego pasa plecionego z drutów stalowych, zakończone uchwytami wykonanymi z blachy stalowej. Ich konstrukcja oraz użyty materiał pozwalają osiągnąć efekt łączący w sobie zalety zawiesi pasowych oraz łańcuchowych. Duża powierzchnia przylegania plecionego pasa oraz jego elastyczność, a tym samym możliwość dopasowania się do kształtu przenoszonego ładunku, zapobiegają jego potencjalnym uszkodzeniom. Drut stalowy jednocześnie daje im odporność na nawet bardzo wysokie temperatury. Pozwala to na stosowanie tego typu zawiesi w specyficznych warunkach pracy, w których niemożliwe jest użycie zawiesi pasowych wykonanych z włókien sztucznych.


Zdj. 3. Zawiesie pasowe stalowe [1]


Zdj. 4. Zawiesie pasowe stalowe [1]

Na zdjęciach (zdj. 3 i 4) zaprezentowano zawiesia pasowe stalowe wykorzystywane do podnoszenia i przenoszenia podatnych na uszkodzenia krążków stali w środowisku pracy o podwyższonej temperaturze.   

Zawiesia pasowe chustowe

Zawiesia pasowe chustowe (zdj. 5 i 6) to rodzaj zawiesi specjalnego przeznaczenia wykonywany w technologii zbliżonej do tradycyjnych zawiesi pasowych ogólnego zastosowania. Do ich produkcji używa się tych samych materiałów, jednakże różnią się od nich konstrukcją, a konkretnie znacznie większą powierzchnią przylegania do transportowanego ładunku. Posiadają tym samym zalety i wady analogiczne do standardowych zawiesi pasowych.

Ze względu na ich konstrukcję zawiesia pasowe chustowe stosowane są przy transporcie ładunków delikatnych, podatnych na złamanie, zagięcie lub uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie rodzaj ładunku wymaga podparcia na czas przenoszenia pod całą lub większą powierzchnią, inaczej niż w przypadku standardowych zawiesi pasowych.


Zdj. 5. Zawiesie pasowe chustowe [1]


Zdj. 6. Zawiesie pasowe chustowe [1]

Zawiesia specjalnego przeznaczenia przedstawione w publikacji stanowią jedynie niewielki procent stosowanego specjalistycznego osprzętu służącego do transportowania. W zależności od potrzeb projektuje się indywidualne rozwiązania techniczne, wykorzystujące dostępne na rynku materiały służące do produkcji zawiesi. Ich konstrukcja i parametry dostosowywane są indywidualnych wymagań i potrzeb.

Tym artykułem kończymy nasz cykl dotyczący zawiesi cięgnowych. Zapraszamy do zapoznania się z innymi publikacjami zapoznającymi z wiedzą na temat urządzeń dźwignicowych i ich osprzętu.

Dziękujemy za uwagę.

Bibliografia:

[1] Dokumentacja wewnętrzna Przedsiębiorstwa HAK