Jak zapobiegać przestojom suwnicy? Cz. II

 

Regularne przeglądy suwnic

 

Przeglądy i konserwacje suwnic to czynność, która w wielu przypadkach okazuje się kluczową w systemach zapobieganiu awariom tych urządzeń. To powód, dla którego przeglądy okresowe oraz przeglądy specjalne są zabiegiem wymaganym prawnie, stanowiąc podstawę dopuszczenia do eksploatacji większości typów dźwignic stosowanych do podnoszenia i transportu ładunków. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2018 roku w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego dokładnie określa zakres oraz częstotliwość wykonywania obu rodzajów przeglądów.

Prawny wymóg wykonywania przeglądów suwnic ma swoje podstawy – regularne przeglądy umożliwiają sprawdzenie stanu technicznego oraz działania wszystkich mechanizmów, a tym samym wczesne wykrywanie potencjalnych usterek oraz miejsc wymagających ingerencji w postaci konserwacji bądź modernizacji. Przeprowadzane przez specjalistyczne firmy serwisowe są gwarancją utrzymania urządzenia w stanie umożliwiającym założoną eksploatację W przypadku konieczności remontu bądź konserwacji – pozawalają zaplanować je w czasie, a tym samym – wykonać działania przygotowawcze umożliwiające pracę zakładu w czasie wyłączenia suwnicy.

Profesjonalny serwis

 

Niezbędnym składnikiem efektywnego systemu prewencji przestojom suwnicy jest stały dostęp do wysokojakościowych usług serwisowych, gwarantując szybkie reagowanie w sytuacjach wymagających ingerencji technicznej. Zarówno w usługach gwarancyjnych, jak i pogwarancyjnych należy uwzględnić nie tylko czas reakcji, lecz również jej zakres oraz kwalifikacje firmy wykonawczej. W przypadku zaawansowanych technicznie, niestandardowych maszyn warto korzystać z serwisu oferowanego przez ich producenta – znajomość niuansów konstrukcji urządzenia umożliwi szybką identyfikację przyczyn awarii oraz ich sprawną eliminację.

Baza części zamiennych 

 


Suwnica specjalna
Fot. Przedsiębiorstwo HAK Sp. z o.o.

   

Przestój suwnicy, mający ogromny wpływ na wydajność pracy zakładu, bardzo często przybiera postać wyścigu z czasem. Najdłużej trwa w nim zazwyczaj poszukiwanie, zakup oraz dotarcie na miejsce właściwych części zamiennych – to obszar, w którym specjaliści zalecają proaktywne, świadome podejście do zagadnienia zaplecza technicznego. Jego podstawą jest określenie, które części urządzenia są najbardziej podatne na uszkodzenia oraz zapewnienie szybkiego do nich dostępu – bądź poprzez ich zakup i magazynowanie, bądź przez zapewnienie sprawnych dostaw przez firmę serwisującą. Kluczowe w tej ocenie są wskazówki producenta, który dostarcza wytyczne na temat zakresu wymiany poszczególnych komponentów oraz możliwych do zastosowania zamienników. Warto również kierować się danymi historycznymi eksploatacji urządzenia oraz mieć świadomość żywotności poszczególnych mechanizmów.

Rzetelny resurs

 

Resurs – podobnie jak przegląd suwnicy – jest pojęciem obwarowanym prawnie. Resurs suwnicy to ogólne określenie jej szeroko pojętej żywotności, a w praktyce – eksploatacyjnej przydatności do użytku. Resurs określa producent urządzenia, szacując ilość cykli, jakie może ono wykonać przy określonym obciążeniu, z uwzględnieniem pracy konstrukcji stalowej oraz zabudowanych na niej mechanizmów. Przekroczenie resursu to punkt newralgiczny – urządzenie wchodzi wówczas w etap, w którym może być szczególnie podatne na awarie związane ze zużyciem poszczególnych komponentów. Zbliżające się zakończenie resursu to moment, w którym należy zadbać o przeprowadzenie gruntownego przeglądu specjalnego urządzenia oraz zaplanować jego wymianę lub modernizację umożliwiającą dopuszczenie do dalszej eksploatacji.

Przeszkolona załoga

 

Na koniec – warta wspomnienia oczywistość, czyli wykwalifikowana załoga, świadoma konstrukcji urządzenia, jego działania oraz zagrożeń związanych z jego eksploatacją. Przeciążanie mechanizmu podnoszącego, nieprawidłowy sposób podwieszania ładunku, ciągnięcie ładunku po podłożu, nieadekwatny dobór prędkości jazdy oraz wiele innych aspektów to sytuacje, w których urządzenie staje się szczególnie podatne na uszkodzenia. Profesjonalne szkolenia z obsługi dźwignicy, organizowane przez producenta bądź firmę szkoleniową, to najlepszy sposób na zapobieganie najczęstszym awariom mechanicznym związanym z eksploatacją urządzenia.